Medycyna geriatryczna

Kto się nami zaopiekuje, gdy będziemy już starzy. Przytłaczająca większość starszych dorosłych nadal będzie obsługiwana przez lekarzy ogólnych, którzy będą odpowiedzialni za rozpoznawanie i zarządzanie geriatrycznymi problemami zdrowotnymi w różnych miejscach we współpracy z wieloma innymi pracownikami służby zdrowia, a czasami z opiekunami rodziny. Co ma do zaoferowania dziedzina geriatrii dla tych czołowych specjalistów. Geriatria jest generalnie zbudowana na fundamencie doskonałej medycyny dla dorosłych, która jest następnie rozbudowywana, aby wspierać adaptację do fizjologii starzenia; liczne, oddziałujące na siebie choroby przewlekłe; i niepełnosprawności funkcjonalne. Geriatrii może zaoferować zorganizowane podejście do złożonych problemów starzenia się, takich jak delirium, utrata masy ciała i upadków, zdolność do interakcji z szerokiej gamy innych dostawców usług opieki zdrowotnej i zdolność do dostosowania opieki do celów pacjenta. Cassel i jego współpracownicy stworzyli nowe źródło informacji dla opiekunów starszych osób, co świadczy o wartości geriatrii. Trzecia edycja Geriatric Medicine obejmuje podstawowe koncepcje gerontologiczne, konteksty opieki, podejścia kliniczne do pacjenta geriatrycznego, zaburzenia medyczne oraz zasady etyczne i zdrowotne. Wartości i perspektywy geriatrii ujawniają się w konsekwentnym wysiłku w rozdziałach dotyczących sposobu, w jaki miejsce opieki, współistniejące warunki i stan zdrowia pacjenta wpływają na zarządzanie wpływem. Książka oferuje podejście do służenia jako kompetentny adwokat dla osób starszych, począwszy od energicznego 80-latka, w którym profilaktyka i asertywna interwencja może być odpowiednia dla starszej osoby, która umiera i potrzebuje dostawcy z rozległymi umiejętnościami w zakresie komfortu i komunikacja z pacjentami. Tematy te zostały przedstawione w rozdziale dotyczącym chorób zakaźnych, w którym czynniki gospodarza i czynniki środowiskowe są konsekwentnie wplecione w pragmatyczne podejście do opieki. Inne perspektywy charakterystyczne dla geriatrii przedstawiono w rozdziałach dotyczących określania zdolności podejmowania decyzji, badań przesiewowych w kierunku raka, odżywiania i leczenia bólu. Istnieje cenny nacisk na kwestie etyczne, z którymi borykają się osoby świadczące opiekę osobom starszym.
Nigdy nie można uwzględnić wszystkich możliwych tematów, biorąc pod uwagę ograniczenia kosztów i przestrzeni. Niemniej, istnieją pewne zaskakujące pominięcia w tej książce. Niewielki nacisk kładzie się na doświadczenia i potrzeby opiekunów rodzinnych lub na komunikację między lekarzem a pacjentem. Pomimo silnego nacisku na choroby przewlekłe, nie ma spójnego podejścia do samodzielnego zarządzania , nowoczesna filozofia pomagania osobie z przewlekłą chorobą stać się doświadczonym menedżerem choroby. W przypadku osób z demencją niewiele uwagi poświęcono zarządzaniu problemami behawioralnymi. Zbyt wiele rozdziałów jest długich tekstów, a krótkie tabele i ryciny sprawiają, że format czasami zabrania.
Geriatrii jest i nadal będzie dominującą częścią codziennej praktyki większości specjalistów. Ta książka prawdopodobnie nie będzie przydatna jako źródło szybkiego odniesienia, ale polecam ją do przemyślanej lektury dotyczącej racjonalnego i współczującego zarządzania problemami geriatrycznymi.
Stephanie Studenski, MD
University of Kansas Medical Center, Kansas City, KS 66160

[podobne: sklerodermia, monoderma, oprogramowanie stomatologiczne ]
[podobne: katalog oriflame 17 2014, rosa canina, katalog oriflame 3 2015 ]