Uszkodzenia: legalne walki jednej rodziny w świecie medycyny czesc 4

Rezultat dostarczenia złego dziecka jest niezmiennie sprawą sądową przeciwko lekarzowi lub szpitalowi, ponieważ nie ma sposobu, aby wysokie koszty opieki nad niemowlętami przez lata mogły być zaspokojone bez polegania na pieniądzach ze szpitala lub ubezpieczenie lekarskie. Chociaż prawnicy są żywo zainteresowani ich opłatami (zazwyczaj jedną trzecią przychodów z tytułu sporu lub rozliczenia), akceptują oni również swoją odpowiedzialność, aby pomóc swoim klientom w pokryciu miażdżących kosztów. W przypadkach takich jak Sabias, nie ma innego sposobu, aby zrekompensować rodzinom ogromną presję ekonomiczną i zakłócenie ich życia i małżeństw, chociaż smutek nie może być uwolniony od samych szkód pieniężnych. Istnieje wiele czynników przy ocenie wartości sprawy. Kiedy Anthony i Donna Sabia byli bliscy zerwania małżeństwa, możliwość ich rozstania stała się ważnym czynnikiem przy zawieraniu takich spraw: sądy nie lubią przyznawać odszkodowań parom separatystycznym z powodu rozsądnego założenia, że duża część nagrody zostanie rozproszona w walce między rodzicami. Tutaj znaczące rozliczenie ze szpitalem w wysokości około 6,5 miliona dolarów pomogło małżeństwu pozostać razem. Ponadto naleganie rodziców na utrzymanie Tony ego w domu i dalsze opiekowanie się nim w przewidywalnej przyszłości było czynnikiem istotnego rozstrzygnięcia. Innym dziwacznym i makabrycznym aspektem osady była obawa, że niepełnosprawny bliźniak będzie miał przedwczesną śmierć. Z punktu widzenia ubezpieczyciela martwe niemowlę jest mniej odpowiedzialne niż ciężko upośledzone niemowlę, którym opiekują się odpowiedzialni rodzice, tacy jak Anthony i Donna Sabia.
W epilogu autor zauważa, że życie zdumiewa. Humes nadal praktykuje medycynę i ma się dobrze. Wielka strata Sabias nigdy nie może zostać naprawiona, ale staje się bardziej znośna, ponieważ została uwolniona od kosztów opieki Tony ego i była w stanie umieścić swoje życie osobiste w możliwie najszerszym zakresie.
Chociaż nasze społeczeństwo nie ma jeszcze rozsądnego, racjonalnego sposobu ochrony ludzi przed osobistymi katastrofami medycznymi, rozwinęło ono podejście pośrednie, ale kosztowne: nasz system gospodarczy zapewnia społeczną dystrybucję kosztów. Lekarze i szpitale ponoszą koszty ubezpieczenia medycznego od zaniedbania (ponieważ można je odliczyć od zwrotów podatku dochodowego), a ten koszt ubezpieczenia jest również brany pod uwagę przy obliczaniu refundacji Medicare i Medicaid. Wreszcie, chociaż nie jest to najskuteczniejsza lub najbardziej racjonalna metoda społecznego podziału kosztów, wszyscy, płacąc podatki i nasze rachunki medyczne, uczestniczymy w ponoszeniu kosztów szkód w przypadkach takich jak Sabias. Wśród wielu niedoskonałych rozwiązań problemów nie jest to najgorsze.
Frank P. Grad, LL.B.
Columbia University School of Law, Nowy Jork, NY 10027

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
Listy
Zamknij listy
[patrz też: teosyal, dekstrometorfan, sklerodermia ]
[hasła pokrewne: reumatoidalne zapalenie stawów leczenie, katalog oriflame 2015, rezonans magnetyczny kraków cena ]