Choroby głowy i szyi, nosa i gardła

Kontrola jamy ustnej i szyi jest częścią każdego rutynowego badania fizykalnego. Często obrzęk szyi może być spowodowany infekcją. Dokładna kontrola jamy ustnej i palpacji szyi w połączeniu ze szczegółową historią (w tym informacje o zmianach w głosie, nawykach żywieniowych i oddychaniu, a także o czynnikach ryzyka) ujawnią czasem inne stany patologiczne. Nowotwory głowy i szyi stanowią około 5 procent wszystkich chorób nowotworowych, a dla większości pacjentów wczesne rozpoznanie oznak i objawów jest szansą na wyleczenie. Ten podręcznik, opracowany przez Jonesa, Phillipsa i Hilgersa, został pomyślany jako wyczerpujące odniesienie dla kolegów w szkoleniach z otolaryngologii. Jednak ta dobrze napisana i jasno zorganizowana książka służy również jako doskonałe źródło informacji dla zainteresowanych nonspecialist. Umożliwia czytelnikowi odświeżenie słabej wiedzy o dokładnych cechach anatomicznych i nazewnictwie chorób nosa, gardła i szyi. Czytelnik znajdzie przegląd patologii, aktualnych technik w immunobarwieniu i podstawowej biologii molekularnej.
Pierwsza część tej książki dotyczy chorób nowotworowych. Omówiono stosowanie tytoniu i spożywanie alkoholu jako czynniki ryzyka dla raka głowy i szyi, a także zagrożenia związane z przeżuwaniem betelu i doustną tabaką, a także rolę zawodowego narażenia na nikiel, azbest i pył drzewny. Chemoprewencja jest rozpatrywana zbyt pobieżnie, a dyskusja na ten temat nie zawiera jasnych wytycznych. Żadna strategia chemoprewencyjna nie może być dzisiaj uznana za standardową praktykę, ale unikanie dalszej ekspozycji na czynniki rakotwórcze ma ogromne znaczenie, a pacjenci z przednowotworowymi zmianami chorobowymi powinni zostać włączeni do jednego z dużych badań chemioterapii. Rozdział dotyczący chemioterapii jest nieco rozczarowujący. Zainteresowani chirurdzy, nosa i gardła (ENT), interniści i chirurdzy nie znajdą informacji potrzebnych do poinformowania swoich pacjentów, szczególnie, czy potencjalnie poprawiony wynik uzasadnia toksyczne skutki równoczesnej chemioterapii i radioterapii. W przypadku raka krtani dodanie chemioterapii może umożliwić zachowanie narządów, lepszą kontrolę miejscową i poprawę przeżycia. Leczenie zaawansowanego raka głowy i szyi wymaga intensywnego, wielospecjalistycznego podejścia przez doświadczony zespół wyspecjalizowanych lekarzy, pielęgniarek, logopedów i dietetyków. Z tego powodu pacjenci powinni zawsze być kierowani do kompleksowego centrum oceny i leczenia.
Duże części tej książki są zorientowane na problemy lub zajmują się konkretnymi stronami nowotworowymi. Czytelnik znajdzie wytyczne dotyczące postępowania w przerzutach do węzłów szyjnych i przeszczepu niezidentyfikowanego guza pierwotnego. Każdy rozdział ma na celu wszechstronny przegląd, dlatego nie można uniknąć nadmiarowości informacji. Niemniej jednak, podejście zorientowane na problem, wraz z jego zwięzłą recenzją i wieloma ilustracyjnymi tabelami, czyni tę książkę użyteczną dla praktyki klinicznej.
Druga część książki dotyczy chorób niezłośliwych. Wiele rozdziałów jest bardzo specyficznych dla potrzeb laryngologa, ale doskonałe ilustracje mogą dać niespecjalistom lepsze zrozumienie chorób i procedur Dyskusja o objawach choroby układowej w obrębie głowy i szyi może wywołać uśmiech na internistę (na przykład podczas czytania, że diagnoza białaczki jest dokonywana na podstawie liczby krwi i biopsji szpiku kostnego ) i jest tak krótka jak dyskusja na temat Meniere a zespół w podręczniku chorób wewnętrznych.
Oklaski dla wydawcy, który opracował książkę referencyjną, która jest pięknie wydrukowana na wysokiej jakości papierze z doskonałymi ilustracjami, zdjęciami i kolorowymi płytkami. Z przyjemnością przejdę do tego podręcznika i przeczytam kilka stron. Nie tylko będzie służyć stażystom ENT, ale będzie także cennym źródłem informacji dla zainteresowanych internistów, onkologów medycznych i radioterapeutów.
Roger Stupp, MD
Center Hospitalier Universitaire Vaudois, 1011 Lozanna, Szwajcaria

[więcej w: ceftriakson, oprogramowanie stomatologiczne, citalopram ]
[przypisy: rak pluc objawy, rak szyjki macicy leczenie, rak tarczycy objawy ]