Mózgowe porażenie mózgowe: przyczyny, konsekwencje i postępowanie

Czasami taksówkarz zna diagnozę. Zanim dziecko przyjdzie do oceny jego rozwoju, kierowca myśli: Ten dzieciak ma porażenie mózgowe . Ale rozpoznanie porażenia mózgowego nie zawsze jest takie łatwe. Jeszcze trudniej jest wyartykułować jego cechy, określić jego granice i zrozumieć jego przyczyny i konsekwencje. Co charakteryzuje upośledzenie motoryczne, które nazywamy porażeniem mózgowym. Odpowiedź leży w rozwijającym się mózgu. Porażenie mózgowe jest przewlekłym, nierozprężonym zaburzeniem, które wynika z nieprawidłowości lub uszkodzenia rozwijającego się mózgu. Mózgowe porażenia: przyczyny, konsekwencje i zarządzanie skrupulatnie opisują różne mechanizmy uszkodzenia mózgu i przyczyny porażenia mózgowego. Tworząc porażenie mózgowe liczby mnogiej, Miller i Clark podkreślają jego niejednorodność pod względem przyczyny i patofizjologii. Oprócz rozdziałów, które zapewniają przegląd i opisy prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju mózgu, istnieją doskonałe rozdziały dotyczące różnych okołoporodowych, genetycznych, traumatycznych, zakaźnych i mózgowo-mózgowych przyczyn porażenia mózgowego. Dobrze napisane rozdziały dotyczące ultrasonografii, neuroradiografii i elektroencefalografii są bogate w szczegóły i zdjęcia. Te pierwsze 10 rozdziałów potwierdza argument, że porażenie mózgowe ma wiele różnych postaci. Jednak rozróżnienia między tymi podmiotami są często niewyraźne.
Ta książka jest doskonałym podsumowaniem różnych mechanizmów uszkodzenia mózgu i przyczyn porażenia mózgowego, ale kliniczne korelacje i dyskusje na temat konsekwencji i objawów porażenia mózgowego nie są tak silne. Powierzchowne leczenie diagnozy, upośledzenie funkcji i postępowanie dostarcza mało lub żadnych nowych informacji dla klinicysty. Rozdziały dotyczące kontroli i karmienia pęcherza są użyteczne, podobnie jak nacisk kładziony jest w książce na temat opieki skoncentrowanej na rodzinie i interdyscyplinarnego zarządzania zespołem. (Brak możliwości zapewnienia tej opieki w obecnej erze zarządzanej opieki i cięć w finansowaniu przez rząd nie jest brany pod uwagę.) Rozdziały dotyczące neurorehabilitacji i terapii rozczarowują, a jedynie krótkie rozdziały poświęcone ostatnim postępom w technologii, chirurgii i medycynie porażenia mózgowe (w tym technika asystująca, ortotyka, neurofarmakologia, selektywna rizotomia grzbietowa, zastrzyki z toksyny botulinowej i infuzje baklofenowe dooponowe). Nie ma praktycznie żadnej informacji o tym, w jaki sposób porażenia mózgowe dotykają dorosłych.
Jesteśmy gotowi na neuroanatomiczny opis różnych przyczyn, mechanizmów i patofizjologii uszkodzenia mózgu, aby uzupełnić Naturalną historię porażenia mózgowego, Crothers i definitywny opis Paine a z 1959 r. (Cambridge, Mass .: Harvard University Press). Mózgowe porażenie mózgowe nie jest tego rodzaju kompleksowym podręcznikiem. Jego doskonałe dyskusje na temat przyczyn i mechanizmów uszkodzenia mózgu nie są dobrze uzupełniane dyskusjami na temat tego, jak te rodzaje uszkodzeń mózgu są funkcjonalnie wyrażane w życiu człowieka, lub w jaki sposób należy wybrać konkretne interwencje lub określić ich czas, aby zoptymalizować wyniki u pacjentów z różnymi typami mózgu zranienie.
Każda dyskusja o porażeniach mózgowych powinna stawić czoła wielkiej tajemnicy: dlaczego istnieją dzieci z dowodami poważnego uszkodzenia mózgu, które funkcjonują tak normalnie, podczas gdy inne osoby z normalnym mózgiem i normalną historią mają ciężkie, wielokrotne kalectwa. Teraz, gdy mamy jaśniejsze zrozumienie mechanizmów uszkodzeń mózgu, musimy skupić się na mechanizmach odzyskiwania mózgu i czynnikach, które go ułatwiają i poprawiają wyniki funkcjonalne.
Marilee C Allen, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21287-3200

[hasła pokrewne: oprogramowanie stomatologiczne, Corsodyl, dabrafenib ]
[przypisy: oriflame katalog 8 2015, oriflame katalog 16 2015, pszczoła a osa ]