Sporadyczne zapalenie wątroby typu E w Austrii

Wiadomo, że wirus zapalenia wątroby typu E (HEV) powoduje epidemie i sporadyczne formy zapalenia wątroby przenoszone drogą komórkową w krajach tropikalnych i subtropikalnych. HEV zgłaszano sporadycznie w obszarach, gdzie choroba nie jest endemiczna1; jednak takie infekcje wiążą się przeważnie z historią podróży do krajów tropikalnych lub subtropikalnych. Ostatnio warianty HEV zostały wyizolowane w obszarach, w których choroba nie jest endemiczna, takich jak Stany Zjednoczone (wariant, HEV US-1) .2 Wpływ tego odkrycia na występowanie zapalenia wątroby w Europie Zachodniej jest niejasny. Zgłaszamy przypadek sporadycznego zapalenia wątroby typu E w Austrii, który charakteryzował się szybkim znikaniem przeciwciał przeciwko HEV (anty-HEV).
Tabela 1. Tabela 1. Wyniki testów wątrobowych u pacjenta ze sporadycznym zapaleniem wątroby E. 65-letni mężczyzna został przyjęty do naszego szpitala z powodu żółtaczki po wielokrotnych wymiotach przez pięć dni. Poinformował o zapaleniu wątroby typu A w 1960 roku. Nie podróżował poza Austrię od ponad sześciu miesięcy i nie miał kontaktu z podróżnymi ani z zagranicy. W jego rodzinie nie było przypadków zapalenia wątroby. Przy przyjęciu, jego poziomy enzymu wątrobowego były znacznie podwyższone (Tabela 1), a testy serologiczne wykluczyły zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A, B lub C oraz ostrą infekcję wirusem cytomegalii lub Epsteina-Barra. W dniu 5 po przyjęciu przeprowadzono serologiczne testy zakażenia HEV. Testy immunoenzymatyczne dla przeciwciał IgM i IgG przeciw HEV były silnie pozytywne. Pacjent wyzdrowiał w ciągu kilku dni.
Specyficzność wyników testu potwierdzono metodą Western blot z czterema białkami rekombinowanej otwartej ramki odczytu (ORF) (kwasy nukleotydowe od 5220 do 5820 z N-końca ORF2, kwasy nukleinowe od 5804 do 6390 z odcinka ORF2, kwasy nukleinowe od 6350 do 7130 C-końca ORF2 i kwasy nukleinowe 5100 do 5470 z ORF3) pochodzące z izolatu HEV z Madras, Indie.3 Specyficzna dla IgM blot wykazała reaktywność z N-końcem ORF2 i ORF3; specyficzny dla IgG blot wykazał reaktywność z C-końcem ORF2, N-końcem ORF2 i ORF3. Testy kontrolne dla IgM przeciw HEV były negatywne w dniu 22. Niespodziewanie przeciwciała IgG przeciw HEV były obecne tylko krótko: test IgG przeciwko HEV był słabo dodatni w dniu 22 i był ujemny w dniu 56. Wyniki analizy Western blot dla IgG pozostało dodatnie.
Przejściowa obecność anty-HEV, oceniana za pomocą testu dostępnego na rynku, jest niezwykłym odkryciem. Około 80 procent pacjentów z WZW typu E ma pozytywny wynik testu na obecność IgM przeciw HEV, a poziomy pozostają wykrywalne przez średnio sześć do siedmiu tygodni po wystąpieniu choroby.4 Czas trwania wykrywalnej IgG przeciw HEV może wynosić od mniej niż rok do więcej niż 14 lat.4
Nasz opis przypadku pokazuje obecność HEV w Europie Zachodniej. Przejściowa obecność przeciwciał przeciw HEV powinna być rozważana w diagnostycznym badaniu nie-A, nie B, nie-C zapalenia wątroby.
Harald C. Worm, MD
Herbert Wurzer, MD
Szpital Ogólny w Graz, 8036 Graz, Austria
Gert Frösner, MD
University of Munich, 80336 Monachium, Niemcy
4 Referencje1. Zaaijer HL, Kok M, Lelie PN, Timmermann RJ, Chau K, van der Pal HJ Wirusowe zapalenie wątroby typu E w Holandii: importowane i endemiczne. Lancet 1993; 341: 826-826
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Schlauder GG, Dawson GJ, Erker JC, i in. Sekwencja i analiza filogenetyczna nowego wirusa zapalenia wątroby E wyizolowanego od pacjenta z ostrym zapaleniem wątroby odnotowanym w Stanach Zjednoczonych. J Gen Virol 1998; 79: 447-456
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. von Brunn A, Seebach J, Thyagarajan SP, Mohanavalli B, Menon T, Frösner G. Amplifikacja PCR i charakterystyka sekwencji fragmentów wirusa zapalenia wątroby typu E z Madras, Indie. W: Buisson I, Coursaget P, Kane M, wyd. Wirusy zapalenia wątroby przenoszone drogą Tours, Francja: La Simarre, 1996: 311-3.
Google Scholar
4. Maszt EE, Purdy MA, Krawczyński K. Wirus zapalenia wątroby E. Baillieres Clin Gastroenterol 1996; 10: 227-242
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(21)
[hasła pokrewne: katalog oriflame 17 2014, polyporus, ceftriakson ]
[patrz też: katalog oriflame 17 2014, rosa canina, katalog oriflame 3 2015 ]